Odhlásenie vozidla po novom (od 1.1.2023)

Mám dobrú správu. Po novom už žiadne odhlásenie auta neexistuje!

 

Všetky úkony súvisiace so zmenou držby vozidla sa vykonávajú len v 1 kroku. Pri predaji teda môžete auto prepísať priamo na nového majiteľa. A čo je ešte lepšie, prepis sa dá vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte (DI) – bez ohľadu na miesto pobytu, alebo sídla predávajúceho, či kupujúceho.

 

Pri prepise môže byť prítomný kupujúci a predávajúci. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, môže kupujúci splnomocniť predávajúceho, alebo opačne. Splnomocnenie musí byť v písomnej forme s úradne osvedčeným podpisom. Kvôli možným problémom určite odporúčam, aby ste si vypýtali splnomocnenie od kupujúceho a išli auto prepísať vy, nikdy nie opačne.

 

Okrem písomnej formy je možnosť splnomocnenie podať aj elektronicky. Návod ako podať žiadosť o zapísanie splnomocnenia k evidenčnému úkonu s vozidlom nájdete TU. Kupujúci musí byť držiteľom elektronického občianskeho preukazu s vytvoreným kvalifikovaným elektronickým podpisom.

 

Ďalšou možnosťou namiesto predloženia splnomocnenia je vydokladovanie iného spôsobu preukázania vlastníctva vozidla, napr. právoplatný rozsudok súdu alebo právoplatné uznesenia o dedičstve.

 

Povinnosť predloženia splnomocnenia odpadá, ak chcete vozidlo previezť na blízku osobu (otec, matka, dcéra, syn, súrodenec, manžel).

 

Ak ste držiteľom elektronického občianskeho preukazu s vytvoreným kvalifikovaným elektronickým podpisom, o prepis je možné požiadať aj online – Žiadosť o zmenu držby alebo vlastníctva vozidla. Návod ako na to nájdete TU.

 

Ďalšia významná ZMENA je pri udeľovaní tabuliek s evidenčným číslom (TEČ).

 

Žiadateľ o prepis musí uviezť, čo sa má stať s pôvodným TEČ.

 

Sú 2 možnosti:

 

      ponechanie TEČ na vozidle pre kupujúceho (je to preferovaný štandardný postup)

      ponechanie TEČ u pôvodného držiteľa – ten do 1 roka môže požiadať o ich pridelenie na svoje iné vozidlo

 

Pri prvej možnosti vystavia na DI kupujúcemu nové Osvedčenie o evidencii vozidla časť II (papierový veľký technický preukaz). Osvedčenie o evidencii časť I (čipová plastová karta) bude vyrobený a dodaný na adresu uvedenú v žiadosti do 30 dní (za poplatok 30€ v skrátenej lehote do 2 pracovných dní).

 

Pri druhej možnosti (TEČ ostáva u pôvodného držiteľa) je potrebné vozidlu prideliť nové TEČ. Žiadateľ do žiadosti uvedie aký druh TEČ žiada prideliť.

 

Má 4 možnosti:

 

1.     TEČ náhodným výberom z generátora náhodného výberu TEČ, ktoré sú na sklade DI

2.     TEČ s voliteľnou logistikou, o zloženie ktorých požiada

3.     TEČ zo skladových zásob DI

4.     TEČ, ktoré mú kupujúci ponechané u seba z predošlého vozidla

 

Od 1.1.2023 je v platnosti nový vzor TEČ, kde sa už nepoužívajú skratky okresov. Skladba evidenčných čísel ostala rovnaká (2 písmená – 3 číslice – 2 písmená), avšak evidenčné čísla sa začali vytvárať nanovo od kombinácie AA-001AA.

 

Podľa posledných informácií na DI po novom roku stále vydávajú TEČ s pôvodným vzorom zo skladových zásob, ktoré by sa mali minúť do apríla 2023.

 

K žiadosti o prepis vozidla je ešte potrebné priložiť:

 

1.     Platný doklad totožnosti

2.  Potvrdenie o platnom PZP (povinné zmluvné poistenie) – pôvodné PZP zaniká okamihom zápisu zmeny držiteľa vozidla na kupujúceho, teda sa stáva neplatným. Nový držiteľ vozidla (kupujúci) sa musí pri prepise preukázať novým platným PZP.

3.     Osvedčenie o evidencii časť II

4.     Ak je prítomný kupujúci, tak aj čipovú kartu – Osvedčenie o evidencii časť I

5.     V prípade, ak došlo k strate alebo krádeži pôvodných dokladov, je potrebné predložiť vyplnené čestné vyhlásenie o ich strate alebo krádeži alebo oznámenie vydané iným útvarom Policajného zboru

 

Správny poplatok platí žiadateľ, a to aj v prípade, ak nie je prítomný kupujúci. Toto je ďalšia zmena, keďže doteraz platil správny poplatok kupujúci pri prihlásení vozidla.

 

Moje odporúčanie:

Z môjho pohľadu je najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob prepisu auta pri predaji tento – choďte ho v deň predaja osobne spolu s kupujúcim odhlásiť na DI a nechajte mu pôvodné TEČ.

 

Keď kupujúci nie je prítomný pri prepise, netreba zabudnúť na overené splnomocnenie, a nutnosť úhrady správneho poplatku. Tento poplatok by som si vypýtal vopred od kupujúceho. Tabuľku správnych poplatkov nájdete TU.

 

Problém by mohol vzniknúť ak by kupujúci nemohol byť prítomný pri prepise a vy by ste si chceli nechať pôvodné TEČ. V tom prípade by auto muselo ostať u vás, kým by ku autu neboli priradené nové TEČ a nové Osvedčenie o evidencii.

Ak je kupujúci z iného okresu, tak pre neho nemá zmysel chodiť hore-dole, čiže táto situácia bude podľa môjho názoru skôr výnimočná.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *